Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vědělo se o přívalu uprchlíků již před naším vstupem do EU?

20. 02. 2018 21:45:46
Plánovala EU uprchlickou krizi již více jak 10 let před jejím vypuknutím? Je žaloba na Českou republiku oprávněná? Musíme se EU podřídit nebo máme ještě v tomto směru svoji suverenitu?

Četli jste někdy Lisabonskou smlouvu? Má asi 400 stran a myslím, že ji nečetli ani naši představitelé v parlamentu, natož občané, kteří rozhodovali v referendu. Možná, že ji opravdu četl jenom náš tehdejší prezident a věčný kritik EU Václav Klaus. Proto asi nebyla vůle si dojednat mnoho zásadních výjimek pro náš stát. Obsahem této smlouvy byla i ustanovení o přerozdělování uprchlíků v rámci společenství. Zajímavé, že? Česká republika přistoupila do EU před deseti lety, kdy nikdo neměl tušení o tak masivním přílivu uprchlíků, kterého jsme dnes svědky nebo ano?

Tajemný článek ve Smlouvě o fungování EU:

"V článku 78 odst. 3 Smlouva o fungování EU se píše: „Ocitnou-li se jeden nebo více členských států ve stavu nouze v důsledku náhlého přílivu státních příslušníků třetích zemí, může Rada na návrh Komise přijmout ve prospěch dotyčných členských států dočasná opatření. Rada rozhoduje po konzultaci s Evropským parlamentem,"

Je žaloba EU na Českou republiku oprávněná?

V roce 2015 byl poměrným hlasování odsouhlasen unijní program pro uprchlíky. Proti hlasovala pouze Česká republika, Slovensko a Maďarsko. Česká republika přijala celkem 12 lidí a vláda Bohuslava Sobotky oznámila, že se na programu nehodlá podílet. Tím, že česká vláda účast odmítla dostala od Evropské komise varování. Evropský soudní dvůr potvrdil platnost programu a vzhledem ke stálému neplnění ze strany České republiky, Polska a Maďarska došlo dle avizování ze strany místopředsedy EK Franse Timmermanse k podání žaloby. Na Slovensko, byť přijalo pouze 4 uprchlíky se žaloba nevztahovala z důvodu plnění administrativních povinností. V případě, že Česká republika soud prohraje, hrozí jí blíže nespecifikovaná finanční sankce.

Dle závěru právního rozboru článku 78, Smlouvy o fungování EU, JUDr. Davida Sehnálka, Ph.D., z Katedry mezinárodního a evropského práva, Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Brno vyplývá že: "je patrné, že stávající úprava politiky týkající se azylu, doplňkové ochrany a dočasné ochrany spíše klade otázky, než aby nabízela přímé a uspokojivé odpovědi. Pravomoc Evropské unie přijmout zamýšlená opatření za účelem pomoci imigrantům je diskutabilní. Domníváme se však, že stávající úprava tuto možnost Evropské unii dává a to prostřednictvím dočasných nelegislativních aktů přijímaných Radou hlasováním kvalifikovanou většinou. Jinou otázkou je ovšem vhodnost takového kroku. To je však otázka politická, ekonomická a v neposlední řadě též bezpečnostní a tudíž není v našich silách ji odpovědět".

Dále uvádí že odstavec třetí umožňuje přijmout přímo použitelné, a tedy okamžité řešení, jež bude mít přednost před vnitrostátní (již harmonizovanou) úpravou, ale jen po dočasnou dobu.

Co je dočasná doba a pamatuje EU na toto ustanovení?

Dle citace senátora Libora Michálka k této problematice si lze odpověď dovodit: "Dříve se za např. za dočasný pobyt sovětských vojsk na našem území považovala doba 20 i více let. V současnosti se ale touto dobou rozumí nebo by mělo rozumět maximálně 24 měsíců," upřesňuje. "Trvalý relokační mechanismus, tedy systémem uprchlických kvót, podle Michálka nemá s dočasností nic společného."

Závěrem

Myslím si, že EU pakliže žádá o solidaritu pro přijetí uprchlíků na straně jedné, by neměla toto nařizovat a vynucovat na základě sporných a diskutabilních smluvních ustanovení na straně druhé. Vzhledem k tomu, že ze strany EU nepadla ani zmínka o dočasnosti přijetí a je to v rozporu s ustanovením Smlouvy o fungování EU a co je nejdůležitější i názorem drtivé většiny občanů daných států vč. České republiky jakožto suverénních států, měla by EU toto respektovat a nepřenášet svoji, nikým neodsouhlasenou, politiku pozvání migrantů do Evropy.Zdroj:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:12012E/TXT - Smlouva o fungování EU

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/194000-rada-eu-porusila-lisabonskou-smlouvu-senator-michalek-mluvi-o-kvotach-chvali-australii/

https://journals.muni.cz/cpvp/article/viewFile/5311/4396 - právní rozbor

https://www.lidovky.cz/otazky-a-odpovedi-evropska-komise-zaluje-cesko-za-odmitani-kvot-p8k-/zpravy-svet.aspx?c=A180104_103940_ln_zahranici_mha

Autor: Zdeněk Soukup | úterý 20.2.2018 21:45 | karma článku: 39.97 | přečteno: 2117x


Další články blogera

Zdeněk Soukup

Kritické myšlení aneb umíte rozpoznat fake news?

Kritické myšlení, neboli posuzování kvality informací a vlastních myšlenek. Umíte pracovat s informacemi? Ověřovat jejich zdroj? Nepodléháte desinformacím? Podívejme se na to pohledem odborníka, Petra Ludwiga z GrowJob Institutu.

8.2.2018 v 22:43 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 723 |

Zdeněk Soukup

Čapí hnízdo vrací dotace

Čapí hnízdo bude vracet dotace za chov koziček, beránků a kozlíků. Uvidí média opět pouze kauzu, ve které se Čapí hnízdo a Andrej Babiš opět dopustili dotačního podvodu nebo se zamyslí nad touto absurditou?

2.2.2018 v 21:52 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 4487 |

Zdeněk Soukup

Čím je vinen Andrej Babiš ? 1. Díl

Již druhé volební období jsme všichni svědky nepolevující mediální i politické štvanici proti jedinému muži. Čím je Andrej Babiš trnem v oku politikům, finančníkům a samozřejmě i jejich médiím? Podívejme se čím je vlastně vinen.

1.2.2018 v 17:24 | Karma článku: 35.97 | Přečteno: 1331 |

Další články z rubriky Politika

Ivo Rottenberg

O 34. týdnu roku 1968

Svou vzpomínkou se vracím o padesát let, kdy jsem uzavřel smlouvu s cestovní kanceláří Rekrea na čtrnáctidenní pobyt v penzionu v Hamru na Nežárce. Bylo to v kraji mého mládí a chtěl jsem rodině ukázat krásy jižních Čech.

20.8.2018 v 14:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 |

Tomáš Vodvářka

Smíme se "navážet" do presidenta?

Bloger Libor Čermák považuje každého, kdo se "sprostě naváží" do naší hlavy státu za neschopného a frustrovaného jedince. Jelikož pan Čermák neotvírá diskusi, volím tuto formu odpovědi.

20.8.2018 v 13:58 | Karma článku: 28.17 | Přečteno: 523 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD – obyčejný a ostudný populismus

Jako o populismu nejhrubšího zrna lze hovořit o předvolebním slibu ČSSD řešit bytovou situaci tím, že se zákonem převedou byty postavené developery na stát. To je SRPEN 2018 ve stylu ÚNORA 1948.

20.8.2018 v 13:16 | Karma článku: 29.21 | Přečteno: 722 | Diskuse

Aleš Merta

Šlo odvrátit intervenci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968?

S blížícím se padesátým výročím intervence vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa se v internetových diskusích často setkávám s poněkud naivními názory lidí, které se tehdejším událostem věnují.

20.8.2018 v 12:39 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 489 | Diskuse

Petr Burian

Když se hloupost nazývá zkušeností

Není to tak dlouho co nás vládnoucí levice oblažila dalším ze svých projektů řady: Převýchovou občanů k ideální společnosti, a to konkrétně "pamlskovou vyhláškou". Pod heslem: Však my vám to do těch palic natlučem, byla spuštěna.

20.8.2018 v 8:17 | Karma článku: 40.46 | Přečteno: 3727 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1994

Podnikatel a současně i student práv žijící v Plzni se zájmem o ekonomiku, politiku a mezinárodní dění.

Seznam rubrik

více
Najdete na iDNES.cz